ZWIĘKSZAMY SKALĘ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNYCH – WSPÓŁPRACA Z WŁOSKĄ FIRMĄ FRIEM

FRIEM – włoska firma założona w 1950 roku jest liderem w produkcji Konwerterów Mocy z zastosowaniem tranzystorów IGBT, tyrystorów oraz diod, stosując w swych rozwiązaniach najbardziej zaawansowane technologie. Od początku swej działalności FRIEM zajmował się projektowaniem oraz produkcją Konwerterów Mocy stale rozwijając swoje know-how w dziedzinie konwersji energii w zastosowaniach dla przemysłu, systemów trakcji oraz Odnawialnych Źródeł Energii.

W 1956 roku FRIEM wyprodukował oraz zainstalował pierwszą jednostkę prostowników klasy 50kA na potrzeby przemysłu. Będąc w światowej technologicznej czołówce firma FRIEM we wczesnych latach 60-tych zaprojektowała i wyprodukowała w oparciu o wysokoprądowe tyrystory jednostki prostownicze o wydajności do 110kA. Wymagania stawiane przez przemysł elektrochemiczny skierowały dążenia firmy w stronę doskonalenia niezawodności oraz dostępności produktów: jakość, bezpieczeństwo oraz spełnianie międzynarodowych standardów, które zawsze były podstawą przy projektowaniu i rozwoju produktów. Doświadczenie oraz unikalne know-how zostały wykorzystane już we wczesnych latach 70-tych, kiedy FRIEM rozpoczął produkcję prostowników do zastosowań trakcyjnych. Wsparcie partnerów umożliwiło wyprodukowanie kompletnych systemów podstacji z pełnym wyposażeniem i dostarczanych wraz z usługami serwisowymi. W 1984 roku firma FRIEM zaprojektowała oraz uruchomiła po raz pierwszy źródło zasilania do polikrystalicznego reaktora CVD. Aktualnie pracują setki jednostek na całym świecie dla różnych typów reaktorów CVD.

W 2009 roku FRIEM rozpoczął produkcję linii RECon, kompletną linię inwerterów dedykowaną do Odnawialnych Źródeł Energii, stając się tym samym jednym z głównym producentów tego typu urządzeń we Włoszech oraz jednym z liczących się na świecie.

Aby sprostać rosnącym wymaganiom związanym z magazynowaniem oraz zarządzaniem energią, FRIEM rozwinął linie HYCon; inwertery dwukierunkowe oraz konwertery DC/DC integrujące różne źródła energii z akumulatorami (odpowiednie dla różnych technologii), a także odpowiednie systemy sterujące. Pierwszy hybrydowy system rozpoczął pracę w 2017 roku. Dzisiaj FRIEM posiada już duże doświadczenie w produkcji urządzeń hybrydowych dla mini sieci energetycznych, stacji ładowania pojazdów oraz innych usług pomocniczych pracujących w sieciach elektroenergetycznych. Aby zapewnić  klientom większy wybór produktów i rozwiązań, FRIEM poczynił inwestycje oraz rozpoczął współpracę z wiodącymi firmami elektrotechnicznymi. Dzięki tej strategii FRIEM jest nie tylko bardziej widoczny lokalnie, ale jego biura, zakłady oraz przedstawiciele są obecni w ponad 20 krajach na całym świecie.

Obecnie FRIEM projektuje, wytwarza i dostarcza następujące produkty na cały świat:
• Prostowniki dużej mocy AC/DC
• Inwertery dwukierunkowe dużej mocy DC/AC
• Konwertery dużej mocy DC/DC
• Konwertery dużej mocy AC/AC.

Produkty FRIEM mogą mieć m.in. zastosowanie w:

 • Energetyce Odnawialnej – inwertery oraz konwertery DC/DC do elektrowni fotowoltaicznych
 • Systemach Magazynowania Energii – inwertery hybrydowe i dwukierunkowe konwertery

OFERTA firmy FRIEM (wybrane produkty z pełnej oferty)

 

 

 

 

 

 

 

AKCESORIA  System do monitorowania, wizualizacji, sterowania i pobierania danych:

RMS – system do monitoringu RECon

FRIEM oferuje kompletne systemy do zdalnej kontroli i nadzoru systemów fotowoltaicznych o mocy od 33kWp do dziesiątek MWp. Dzięki aplikacji internetowej użytkownicy mają dostęp do dedykowanego portalu, służącego do monitorowania pracy systemów fotowoltaicznych. Na portalu dostępne są wyniki pomiarów przeprowadzonych w czasie rzeczywistym. Przedstawiane są one w formie graficznej i tabelarycznej. Ponadto do serwera zbierane są wszystkie informacje, które mogą posłużyć do analiz pracy systemu. W ramach opłaty rocznej zapewniony jest dostęp do dedykowanego portalu internetowego z bazą danych, która znajduje się w bezpiecznej serwerowni wyposażonej w klimatyzację, zasilanie bezprzerwowe oraz system ochrony alarmowej. Roczna opłata zawiera również koszty utrzymania oraz aktualizacji oprogramowania zainstalowanego do zarządzania danymi oraz stron internetowych. Dzięki RMS obsługa techniczna FRIEM jest w stanie zdalnie pomóc użytkownikowi w razie wystąpienia jakichkolwiek problemów.

Najważniejsze usługi zawierające się w rocznej subskrypcji:

 • Możliwość zbierania oraz zapisywania danych z elektrowni fotowoltaicznej
 • Łatwe ustawienie wysyłania wiadomości SMS/e-mail w razie wystąpienie awarii
 • Zapisywanie stanów alarmowych wraz z wartościami pomiarowymi
 • Wyświetlanie raportów w formie tabelarycznej oraz wyznaczanie trendów zmiany danych
 • Prognozy uzysków energii
 • Wsparcie procesu optymalizacji pracy elektrowni.

Inne wyposażenie (urządzenia do pomiaru ilości energii, stacja SN, systemy alarmowe i kontrolne itp.) mogą być podłączone poprzez interfejs RS232/485, wejścia cyfrowe lub porty USB. System RMS posiada port komunikacyjny RJ45, który pozwala na podłączenie się do lokalnej sieci LAN lub bezpośrednio do routera mającego połączenie internetowe. Ponadto do komunikacji można wykorzystać modem GSM (karta SIM nie jest dołączona).

System RMS jest wyposażony w następujące interfejsy komunikacyjne:

 • Interfejs sieci Ethernet (standard)
 • Interfejs Modbus RS232 do inwerterów RECon (standard)
 • Interfejs sieci WI-FI (opcjonalne)
 • Interfejs sieci GPRS (opcjonalne – karta SIM nie jest dołączona)
 • Interfejs I/O (opcjonalne).

 

String Box

String Box FRIEM umożliwia połączenie, aż do 36 stringów, które poprzez odłącznik połączone są z inwerterem. String Boks posiada również wbudowaną ochronę przeciwprzepięciową. Dzięki ciągłemu pomiarowi natężenia prądu na każdym stringu,  natężenia promieniowania słonecznego oraz temperatury modułów (za pomocą dedykowanych czujników), można na bieżąco kontrolować parametr pracy modułów fotowoltaicznych. Transmisja danych pomiarowych ze string boksów do systemu monitoringu instalacji fotowoltaicznej realizowana jest poprzez komunikację szeregową z inwerterami. Obudowa string boksu wykonana jest z mocnego, wodoodpornego, laminowanego szkła. String boksy posiadają stopień ochrony IP65 i mogą być montowane na zewnątrz.

 

SERWIS I UTRZYMANIE